Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Recenzia kamery do auta Mio MiVue 358

Určite ste sa už stretli s vtipnými videami prevažne z ruských automobilov, na ktorých sa dejú tie najbizarnejšie situácie na cestách – od bijúcich sa vodičov až po pád meteoritu. Napriek tomu, že to tak často nevyzerá, autokamerky, prezývané aj čierne skrinky (alebo inak „dashcam“), neslúžia len na tvorbu vtipných gifiek a pre potreby vesmírneho výskumu, ale aj pre praktickejšie ciele. Tým hlavným je asi preukazovanie poistných udalostí v prípade nehody. Ako sa teda pracuje s takouto čiernou skrinkou vo vašom aute? Vyskúšali sme si autokameru Mio MiVue 358.icon_camera

Čo to je čierna skrinka?

Čierna skrinka nie je len štýlový autodoplnok, ale naozaj sofistikované zariadenie. Vo svojej podstate nejde len o kameru, ale aj o fotoaparát, diktafón a predovšetkým zariadenie na snímanie štýlu jazdy a jeho smeru. Vďaka 3-osovému senzoru G-Shock  sa na kameru zaznamená nie len samotná situácia, ale aj dáta o jazde vozidla ako rýchlosť, brzdenie, smer jazdy (aj smer jazdy vozidla, s ktorým nastala kolízia).

Ako to funguje?

Inštalácia kamerky je jednoduchá a je v podstate podobná ako pri inštalovaní GPS v aute. Jednoducho zapojíte kábel do zásuvky v aute (i keď kamera má i zabudovanú 470 mAh batériu) a prísavkou umiestnite kameru kde chcete. Odporúčame samozrejme umiestniť ju za spätné zrkadlo. MiVue 358 automaticky po naštartovaní vozidla začne zaznamenávať. Samozrejme, zaznamenávanie zvuku sa dá vypnúť, ak nechcete, aby boli súčasťou videa aj vaše dôverné rozhovory. Záznam sa ukladá na mikro SD kartu, no je trocha škoda, že MiVue 358 nepodporuje aj klasickú SD či SDHC kartu. Video sa zaznamenáva vo full HD rozlíšení, čiže 1080p, takže na videu uvidíte nie len všetky nevyhnutné detaily v prípade nehody ako ŠPZ či dopravné značenie, ale môžete pokojne spraviť aj videá z dovolenky. Na to koniec koncov dobre poslúži aj zabudovaný fotoaparát. Fotografiu spravíte úplne jednoducho, prostredníctvom dotknutia sa tlačítka na 2,4“ displeji. Kamerka je širokouhlá a zosníma až 120 stupňov, čiže zosníma toho viac ako bežná kamera. Nie je to síce rybie oko, ale na druhú stranu aspoň nedochádza k deformácii obrazu a tak silnému skresleniu. Kamera má aj režim „parkovanie“ v ktorom sníma aj keď je auto odstavené a nikto v ňom nie je.

Prenos dát

Ako sme už vraveli, menšou slabinou tohto dashacamu je, že nepodporuje aj iné formáty ako microSD. Klasická SD alebo SDHC karta je stále štandardom, na druhú stranu mikcro SD bude nasledujúcich pár rokov pamäťovým nosičom číslo 1. Prenos dát je teda jednoduchý pomocou čítačky v počítači s nadstavcom na mikro SD kartu, alebo externej čítačky. K dispozícii je ale aj USB kábel s outputom mini USB. Video je nahrávané vo formáte MOV, takže môžete mať problém, ak chcete prehrávať video vo Windows Media Playeri. Pokročilejšie prehrávače ako VLC alebo QuickTime s ním však nebudú mať žiaden problém. 16GB karta zvládne približne 2,5h video, kvalita nahrávania sa však dá znížiť na 720p, takže sa dá nahrať video až okolo 4 hodín. Táto karta je ku kamere pribalená, v prípade že chcete nahrať viac, treba kúpiť väčšiu kartu. Ku kamerke je pribalený aj vlastný software, v ktorom sa jednoducho dajú spojiť nahrané videá a zdielať ich na sociálnych sieťach či uploadnúť na YouTube.

 

e322da0412309c5aa2fd4d89914ad7f7

Post Tags -