Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako zakázať stránkam ťažiť kryptomeny vo vašom počítači

Zakážte webovým stránkam ťažiť kryptomeny využívaním vášho procesora.


Ťaženie kryptomien pomocou webových stránok sa v poslednej dobe spomína čoraz viac. Pomocou skriptu vedia stránky ťažiť kryptomeny a zaťažujú tak váš procesor, častokrát bez toho, aby ste si to všimli. Zo známejších stránok sa takýto skript objavil napríklad na stránke piratebay, alebo aj na denníkN a veľa iných slovenských stránkach, ktorých postupne pribúda. Na to upozornila najmä stránka dsl.sk Ak máte podozrenie, že nejaká stránka ťaží kryptomenu, pozrite v správcovi úloh, či je váš procesor nadmerne zaťažený. Ak stránku zavriete, zaťaženie by malo klesnúť. Prípadne si to viete pozrieť aj v konzole, po kliknutí na F12. To však určíte nebudete chcieť robiť pri každej stránke. Niektoré skripty na ťaženie môžete zakázať pomocou Adblocku, ale to nemusí vždy fungovať. Lepšie je využiť nejaké rozšírenie do prehliadača, ktoré takéto skripty blokuje. Jedným z najrozšírenejších skriptov na ťaženie je skript zo stránky Coinhive, na ťaženie Monera. Tento v najnovšej verzii vie obísť aj blokovanie Adblockom, ale dá sa zablokovať pomocou rozšírenia v prehliadači.

Ako na to:

Na viacerých stránkach sa spomína postup, že pre zablokovanie Coinhive skriptu stačí pridať do Adblocku tieto riadky,
||coinhive.com/lib/coinhive.min.js
||coin-hive.com/lib/coinhive.min.js

Tento spôsob ale momentálne nefunguje, aspoň pri najnovšej verzii skriptu, respektíve pluginu, ktorý to vie obísť.
Ak ale používate Adblock, môžete si pridať do filtrov tento list, ktorý by mal byť pravidelne aktualizovaný a môže blokovať aj iné skripty na ťaženie.

Čo sa týka Coinhive skriptu, ani tento filter ho nevie zablokovať. Dokáže to ale rozšírenie do prehliadača No Coin. To si môžete stiahnuť pre prehliadač Chrome, Firefox, aj Operu. Po nainštalovaní sa vám na ikonke rozšírenia zobrazí počet zablokovaných pokusov o ťaženie. Po kliknutí na ikonku si prípadne môžete zvolenú stránku pridať do whitelistu, alebo pozastaviť blokovanie.

Podobné služby ako Coinhive určite budú pribúdať a tiež spôsoby ako využiť takéto ťaženie. Už teraz služba ponúka napr. skracovač webových adries, ktorý vás presmeruje na váš odkaz až po vyťažení nejakého počtu hashov, captchu na podobnom princípe a podobne.

No Coin Chrome, No Coin Firefox, No Coin Opera

Post Tags - , ,