Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako vypnúť počítač, alebo spustiť ľubovoľný program odkiaľkoľvek, poslaním mailu

Jednoduchý návod ako môžete na diaľku, pomocou mobilu, alebo iného počítača spúšťať aplikácie, vypnúť počítač a podobne.

Existuje veľa remote aplikácií na ovládanie počítača na diaľku, ktoré sa dajú na to použiť, ale tento spôsob je jednoduchší, nepotrebujete nič, iba poslať mail, či už z mobilu, alebo z iného počítača. Nastaviť si potom môžete ľubovoľnú akciu, ktorú má počítač vykonať.

V skratke to funguje asi tak, že si nastavíte Microsoft Outlook (prípadne iného mailového klienta) a nastavíte si pravidlo ktoré sa má vykonať, ak doručený mail bude obsahovať nejaký výraz.

Ako na to:

Najprv si nastavte Microsoft Outlook na prijímanie pošty z niektorého vášho emailového konta. To by nemal byť až taký problém, prípadne si to môžete aj vygoogliť. Ak neviete ako nastaviť pop3 a smtp, tak tu je súhrn údajov najpoužívanejších slovenských poštových serverov.

Ak máte nastavené prijímanie pošty, tak si potrebujete vytvoriť nejaké pravidlo ktoré sa má vykonať. Je na vás, či chcete spustiť nejaký program, alebo napríklad vypnúť počítač (stačí si vytvoriť súbor *.bat s príkazom shoutdown).

Nastavenie pravidla:
1. kliknite na súbor, správca pravidiel a výstrah, nové pravidlo,


2. zaškrtnite použiť pravidlo na prijímané správy,


3. zaškrtnite obsahuje určité slová v predmete alebo správe a kliknite na určité slová a nastavte slovo, ktoré aktivuje pravidlo, ak ho bude správa alebo predmet obsahovať,


4. v nasledujúcom kroku zaškrtnite spustiť aplikáciu, kliknite na aplikáciu a vyberte aký program sa má spustiť,


5. v poslednom kroku na vytvorenie pravidla si už len nechajte zaškrtnuté zapnúť toto pravidlo a potvrďte,

Teraz si už len nastavte ako často má Outlook kontrolovať novú poštu, takže prekliknite na záložku odoslať alebo prijať, rozkliknite skupiny pre odosielanie a prijímanie a vyberte možnosť definovať skupiny pre prijímanie alebo odosielanie. Tam si už len nastavte dobu ako často má Outlook kontrolovať poštu, tak si nastavte napríklad 5 minút.


To je všetko, teraz stačí poslať mail na nastavené mailové konto a po doručení mailu, ktorý bude obsahovať nastavené slovo sa aktivuje pravidlo. Pravidlá si môžete vytvárať vlastné, môžete si vytvoriť viac pravidiel, pre rôzne činnosti. Návod je písaný pre Outlook 2010, ale v staršom sa to bude nastavovať podobne.