Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako spustiť Windows 10 priamo z USB kľúča

Vytvorte si jednoducho Live edíciu Windowsu 10, ktorú môžete spustiť priamo z USB kľúča.

Stačí vám USB kľúč, image Windowsu a malá utilita, ktorá vám vytvorí bootovacie USB. Takáto verzia nie je určená na bežné používanie, ale hodí sa to napríklad v situácii, ak sa vám váš počítač nespustí a potrebujete sa dostať k svojím súborom, prípadne sa dá použiť na obídenie zabudnutého hesla a podobne. Po spustení Windowsu z kľúča ho môžete používať ako klasický Windows, s tým že nijak nezasahuje do existujúceho operačného systému, ale máte tak prístup k svojím pripojeným diskom, takže so svojimi dátami môžete pracovať.

Ako na to:
Stiahnite si image (ISO) Windowsu, buď priamo z Microsoftu cez MediaCreationTool, alebo ISO môžete stiahnuť aj z tejto stránky, kde sa nepotrebujete registrovať, ani nič inštalovať a nájdete tu všetky najnovšie verzie, vo všetkých jazykoch…

Stiahnite si aplikáciu Rufus. Tá patrí k najlepším a najjednoduchším utilitám na vytváranie bootovacích USB, prípadne pamäťových kariet a podobne.

Pripojte USB kľúč, aspoň 16GB (kľúč sa vám sformátuje, tak si ho zálohujte ak máte na ňom nejaké dáta). Spustíte Rufus, ten by vám automaticky mal vybrať pripojený USB kľúč, prípadne si to zmente v nastavení Device. V Boot selection kliknite na Select a vyberte ISO súbor, ktorý ste stiahli. V Image option nastavte možnosť Windows To Go (ak by sa vám stalo, že tam túto možnosť nemáte, stiahnite staršiu verziu Windowsu). Partion scheme nastavte na MBR. Ďalej už nemusíte meniť nič, stačí kliknúť na Start a vaše USB bude o chvíľu hotové.

Potom stačí len klasicky pri štarte počítača nastaviť bootovanie z USB, na väčšine PC môžete pomocou F10, F11, F12 otvoriť Boot menu v ktorom vyberiete USB kľúč, prípadne bootovanie nastaviť v Biose. Spustí sa vám Windows ako keď ho prvýkrát spustíte po inštalácií, takže na začiatku musíte preklikať úvodné nastavenia. Samozrejme takýto Windows sa bude spúšťať dlhšie, záleží tiež od rýchlosti vášho kľúča, ale ako také núdzové riešenie poslúži celkom dobre.

Post Tags - , ,