Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako sa pripojiť na svoj PC odkiaľkoľvek, aj cez telefón

Ak potrebujete niečo spustiť na svojom počítači, alebo ak ste zabudli nejaký dokument, nie je problém pripojiť sa na svoj počítač cez internet pomocou VNC, napríklad aj s mobilom. Funguje to aj pre dynamické IP!

Ako na to:

Takže najprv si zistite či máte statickú alebo dynamickú IP. Svoju IP si pozrite napr. na stránke whatismyip.com a porovnajte s IP ktorú vám vypíše vo Windowse, štart/spustiť/cmd/ipconfig. Ak sa IP zhodujú, tak to máte o niečo jednoduchšie, ale aj s dynamickou IP nie je problém to nastaviť.

Ak máte dynamickú IP, musíte si v routri nastaviť NAT. Nie je to nič zložité, ale v každom routri sa to nastavuje trochu inak. Spustite webový prehliadač a do riadku na zadávanie adresy zadajte IP routru (tá IP ktorú vám v prvom kroku v cmd vypísalo v riadku gateway). V nastavení routru potom nájdite port forwarding, alebo NAT. Musíte si povoliť port, takže do riadku IP zadajte svoju lan IP (tú ktorú ste zistili v cmd), typ portu nastavte TCP a číslo portu 5900 (defaultne). Potvrďte, prípadne reštartujte router. Postupy aj s obrázkami pre veľa typov routrov nájdete na portforward.com.

Ak máte dynamickú IP, ktorá sa vám kedykoľvek môže zmeniť a vy potrebujete statickú IP, môžete využiť službu niektorej stránky, napr. dyndns.com. Na tejto stránke sa musíte zaregistrovať (zadarmo). Takže na stránke kliknite na sign up free, vytvorte si nejaké host meno, zadajte vašu IP (kliknite na your current IP is…) a potvrďte. Na ďalšej strane vyplňte meno, heslo a email. Príde vám aktivačný link na mail, takže potvrďte registráciu. Na stránke dyndns ktorá sa vám otvorí už len kliknite na activate services a môžete zavrieť.

Teraz potrebujete nastaviť tieto údaje v routri. Väčšina routrov už má priamo v sebe nejakého klienta na podporu týchto serverov, tak údaje pod ktorými ste sa zaregistrovali musíte zadať aj v routri, pod položkou dynamic dns. Tam zadáte prihlasovacie údaje na stránku dyndns a hostname ktoré ste vytvorili. Ak sa zmení vaša IP, tak router ju automaticky updatuje aj na dyndns, čiže môžete sa pripájať k svojmu PC, ale nie pomocou IP ale host mena ktoré ste vytvorili, napr. blog4all.dyndns.org. Ak v routri nemáte dynamic dns, môžete si stiahnuť dyndns updater priamo do PC.

Teraz aby ste sa mohli na počítač pripojiť, musíte si nainštalovať VNC server. Ja používam RealVNC, free verziu, ale veľmi dobrý je tiež UltraVNC, TightVNC… Takže po nainštalovaní spustite VNC server a v záložke authentication kliknite na configure a nastavte heslo pre prístup k PC. Ak ste zadali defaultny port 5900, tak ďalej nemusíte nastavovať nič. V ďalších nastaveniach nájdete napr. či chcete aby po pripojení na PC odhlásilo prihláseného užívateľa, čo má spraviť po odpojení klienta a iné nastavenia. Uistite sa ešte že vám firewall neblokuje program, inak vám to nepôjde.

Teraz už len stačí na nejakom inom PC (zariadení) nainštalovať VNC viewer, nastaviť host name a heslo ktoré ste nastavili na VNC serveri. Pripájať sa dá bez problémov napríklad aj cez telefón. Pre Android napríklad cez aplikáciu Remote VNC.

Screen z Androidu:

Pomocou wake on lan sa dá tiež nastaviť zapnutie počítača na diaľku, ale o tom možno nabudúce 🙂

Download RealVNC

Post Tags - , ,