Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako nájsť svoj stratený, alebo ukradnutý notebook, prípadne mobil

Nainštalujte si do notebooku, alebo do telefónu aplikáciu, ktorá vám môže pomôcť s jeho nájdením v prípade straty, alebo krádeže.

Už ste možno počuli, že existujú aplikácie, ktoré vám pomôžu nájsť ukradnutý telefón alebo notebook. Medzi takúto aplikáciu patrí aj aplikácia Prey. Podporuje operačné systémy Windows, MAC, Linux, aj Android. Prey je zadarmo a môžete si pridať tri zariadenia, ktoré v prípade straty, alebo ukradnutia môžete sledovať. Existuje aj Pro verzia, v ktorej si môžete pridať viac zariadení. Žiadna aplikácia vám nezaručí že svoj notebook, alebo telefón nájdete, ale takto máte aspoň väčšiu šancu. Stačí, ak sa vaše zariadenie zapne a pripojí na internet. Ak máte povolené WiFi autoconnect, notebook sa automaticky pokúsi pripojiť na nejakú sieť a odošle vám údaje ako lokáciu, IP adresy, screenshoty z obrazovky a tiež web kamery a podobne.

Ak zistíte, že ste stratili napr. notebook, tak sa musíte prihlásiť na stránke programu a aktivovať možnosť, že prístroj bol ukradnutý. Po nastavenej dobe začne program sledovať vaše zariadenie a posielať vám z neho dáta v nastavených intervaloch. Môžete tiež na diaľku zamknúť vaše zariadenie, vymazať údaje z vášho prehliadača, Outlooku, alebo Thnderbirdu, poslať okno s upozornením a vlastným textom a podobne. Pre mobilný telefón môžete zapnúť ochranu na SIM kartu. Ak do telefónu bude vložená iná SIM karta, automaticky sa odošle na vami nastavené číslo smska s číslom vloženej SIM karty. Program beží na pozadí, je takmer úplne neviditeľný. Nenájdete ho ani v nainštalovaných programoch, ani spúšťací exe súbor.

Ako na to:

Nainštalujte si na počítači ktorý chcete sledovať, aplikáciu Prey. Po dokončení inštalácie sa vám spustia nastavenia programu. Najprv nechajte zaškrtnuté Setup reporting method, aj v ďalšom kroku nechajte zaškrtnuté Prey + control panel. Ak nieste ešte zaregistrovaný, tak vyberte možnosť new user a zaregistrujte sa. Stačí vám email, meno a heslo. V poslednom kroku zadajte prihlasovacie údaje a názov zariadenia.

Pre ďalšie nastavenia cez štart znova spustite Prey Configurator a vyberte teraz druhú možnosť, Manage Prey settings. Tu si môžete povoliť Wifi autoconnect, teda notebook sa automaticky pokúsi pripojiť na dostupnú WiFi sieť. Ďalej môžete povoliť Guest account – ak máte zaheslovaný notebook, tak sa povolí tiež Guest účet, aby sa prípadný nálezca mohol prihlásiť a vám sa mohol odoslať report. Tá tretia možnosť je zatiaľ pre tesetovacie účely, nemusíte ju povoľovať. Už len potvrďte zmeny.


Ešte raz spustíte konfigurátor a vyberte poslednú možnosť, ak si chcete nastaviť iný interval odosielania reportov a či sa má prey spúšťať ako systémový proces, alebo užívateľský. Odporúčam to nechať tak ako to je. Frekvenciu reportov si môžete potom nastaviť aj priamo zo stránky, keď označíte zariadenie za chýbajúce.


Teraz sa prihláste na stránke. Po kliknutí na Devices sa vám zobrazí zariadenie ktoré ste pridali.

Kliknite na názov zariadenia a tu si môžete nastaviť čo všetko vám má odoslať zariadenie. Môžete poslať správu nálezcovi, ktorému sa zobrazí na zariadení upozornenie, vymazať históriu prehliadačov a emaily, spustiť zvukový alarm, zamknúť zariadenie, či report má obsahovať geolokáciu, najbližšie Wifi hotspoty, screenshoty zo zariadeia a z webkamery a podobne.


Teraz stačí zapnúť prvé nastavenie, teda označiť zariadenie za chýbajúce a ak je zariadenie zapnuté a pripojené na internet, začne vám v odoslaných intervaloch posielať reporty. Na report vás upozorní aj email. Report zobrazíte po prihlásení na stránke a pri zariadení vám bude písať počet reportov a po kliknutí si ich môžete prezerať.

Ako to funguje si môžete pozrieť aj na tomto videu:

Prey domovská stránka
Download Prey

Post Tags - , ,