Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako nainštalovať Windows 8 vo VirtualBoxe

Vyskúšajte si testovaciu verziu nového Windowsu 8 vo virtuálnom prostredí.


Microsoft pred pár dňami sprístupnil testovaciu verziu Windowsu 8 (Developer Preview), určenú hlavne pre vývojárov, ale vyskúšať si ho môžete aj vy. Ak nechcete preinštalovávať váš aktuálny Windows, tak si ho môžete vyskúšať vo virtuálnom prostredí, pomocou VirtualBoxu. Windows si môžete stiahnuť priamo zo stránok Microsoftu, na výber máte 32bit, 64bit, alebo Windows 64bit aj s vyvojárskymi nástrojmi. Požiadavky na systém sú podobné ako pre Windows 7.

Ako na to:

Najprv si nainštalujte VirtualBox. Pri inštalácii nemusíte nič meniť, nastavovať, len všetko preklikajte až do konca. Po nainštalovaní spustite VirtualBox a kliknite na ikonku Nový.

Zadajte názov, napríklad Windows 8 a typ OS vyberte Windows 7.

V ďalšom kroku prideľte veľkosť pamäte, pre 32bit by to malo byť aspoň 1GB, pre 64bit 3GB RAM.

V ďalšom kroku nechajte zaškrtnuté vytvoriť nový pevný disk a pokračujte ďalej, tak isto aj v nasledujúcom kroku nechajte zaškrtnuté VDI.

V tomto kroku si môžete nastaviť fixnú veľkosť virtuálneho disku, odporúčané je aspoň 20GB. Takže zaškrtnite Fixed size a v ďalšom kroku nastavte veľkosť disku.

Na konci sa vám zobrazí súhrn, tak už len dajte Create a počkajte cca 5 minút, kým program vytvorí virtuálny disk.

Teraz sa vám v programe zobrazí vytvorený virtuálny stroj, tak naň kliknite pravým tlačítkom a vyberte nastavenia.

V nastaveniach vyberte možnosť systém a zaškrtnite Enable IO APIC.

Choďte na ďalšiu záložku Processor a tam zaškrtnite Enable PAE/NX a môžete tiež nastaviť koľko jadier môže Windows využívať.

V tretej záložke Acceleration sa uistite že máte zaškrtnuté Zapnúť VT-x/AMD-V a Povoliť Nested Paging.

Teraz v ľavom stĺpci v nastaveniach vyberte Úložisko a v strome úložísk kliknite na Prázdne a v pravo kliknite na ikonku cédečka a vyberte možnosť Choose a virtual CD/DVD disk file a vyberte z disku stiahnutý obraz systému.

V záložke Displej si ešte zaškrtnite Povoliť 3D akceleráciu.

Teraz už len potvrďte a kliknite zas pravým tlačítkom na vytvorený virtuálny stroj, kliknite na spustiť a spustí sa vám inštalácia Windowsu 8.

V inštalácii si vyberte typ Custom (advanced) inštaláciu.

Inštalácia netrvá dlho, mne to trvalo asi 15 minút. Potom sa vám už spustí nainštalovaný Windows 8. Viac o tomto Windowse si môžete pozrieť napríklad tu.

Download
Windows 8
VirtualBox

Post Tags - , ,