Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Význam autosedačky alebo prečo dbať o bezpečnosť našich najmenších

V súčasnej dobe si nestačí dávať pozor len na vlastnú jazdu a vlastné auto, ale treba byť ostražitý aj voči ostatným vodičom. Mnohokrát sa totiž najmä kvôli ich neohľaduplnosti dostanete do situácie, kedy vám pôjde doslova o život. Z tohto dôvodu je na mieste prízvukovať zapínanie bezpečnostných pásov, a ak ste rodič, tak aj vlastnenie autosedačky pre vaše dieťa.

autosedacka

Okrem faktu, že mať detskú autosedačku vo vozidle je povinné už zo zákona, podstatnejšia je skutočnosť, či je vaše bábätko alebo malé dieťa v bezpečí počas jazdy. Ak si myslíte, že postačí držať dieťa pevne v náručí alebo na kolenách, ste na omyle. Stačí už totiž rýchlosť len 15km/hod, a náraz môže byť pre dieťa smrteľný. Pri náraze v rýchlosti 50 km/hod. sa dokonca váha dieťaťa 30-násobne zvýši. Efekt nárazu je v tomto prípade porovnateľný s pádom z tretieho poschodia.

 

Ktorá autosedačka je bezpečná?

Pre každého zodpovedného rodiča by teda nemalo byť otázkou, či kúpiť autosedačku, ale akú. Pred kúpou odporúčame zvážiť niekoľko faktov, ktoré budú mať vplyv na kúpu tej správnej autosedačky. Autosedačka musí spĺňat bezpečnostné minimum v podobe normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Tieto normy však hovoria iba o splnení základných bezpečnostných parametrov a o skutočnej kvalite autosedačky vám až toľko nepovedia.
Autosedačky sa zväčša delia na základnú a vyššiu bezpečnostnú triedu. O tom ktorú zvoliť, zväčša rozhoduje aj fakt, v akej miere sa bude autosedačka využívať. Ak s vami vaše deti často cestujú , zvyšuje sa aj riziko nehody a oplatí sa preto viac investovať do autosedačky vyššej bezpečnostnej triedy. Tie sú navyše na dlhé vzdialenosti aj pohodlnejšie. Ak vaše dieťa cestuje autom sporadicky a aj to na kratšie vzdialenosti, môžete porozmýšlať nad autosedačkou základnej bezpečnostnej triedy. Aj tu však treba voliť kvalitu – predsalen, človek nikdy nevie.

 

Nová vs. použitá

Častou dilemou rodičov pri kúpe autosedačky, býva otázka, či investovať do novej sedačky, alebo kúpiť už používanú sedačku z bazáru. Tie majú niekedy naozaj fantastické ceny a zväčša je výhodnejšie kúpiť autosedačku vyššej bezpečnostnej triedy z bazáru, ako novú autosedačku nižšej bezpečnostnej triedy, ktorá môže výjsť cenovo podobne. Pri kúpe z bazáru však hrozí veľké riziko, že autosedačka už bola pri nehode. Napriek tomu, že navonok nemusí vykazovať žiadne známky poškodenia, sedačka môže byť poškodená a pri ďaľšej nehode by mohlo dôjsť k fatálnemu zlyhaniu. Ďaľšie riziko predstavujú staršie autosedačky, ktoré nemusia spĺňať dnešné bezpečnostné normy, napriek tomu, že patria do vyššej bezpečnostnej triedy. Pri kúpe sedačky z druhej ruky, by ste si mali byť 100% istý jej pôvodom a nezávadnosťou.

 

Výber tej správnej

Dôležité však nie je len kúpiť kvalitnú autosedačku, ale predovšetkým zvoliť jej správnu kategóriu a veľkosť. Ak je sedačka malá a dieťa presahuje jej rozmer, či váhovú kategóriu, pri nehode môže dôjsť k zraneniu či zlyhaniu sedačky. Pre kúpu správnej autosedačky slúži ich rozdelenie do niekoľkých kategórií, ktorých podstatným prvkom je hmotnosť dieťaťa. Tej je prispôsobená zväčša aj veľkosť sedačky. Ak je však vaše dieťa predsa len trocha väčšia ako jeho rovesníci, rozhodne sa poraďte s predajcom, alebo autosedačku vyskúšajte priamo s dieťaťom. Nebezpečné je predovšetkým, ak dieťa presahuje sedačku výškovo, kedy hrozí zranenie temena hlavičky. O jednotlivých typoch a kategóriách autosedačiek si podrobnejšie povieme nabudúce.

Post Tags -