Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Šetrite si zrak automatickým obmedzením modrej farby pri práci s PC v noci

Šetrite si svoj zrak automatickým obmedzením modrej farby pri práci s počítačom v nočných hodinách.

Program f.lux je už dosť známy, ale ak ho ešte nepoznáte, odporúčam ho vyskúšať. Program automaticky upraví teplotu farieb obrazovky v nočných hodinách a šetrí tak váš zrak a neunavuje tak oči. Stačí si nastaviť úroveň teploty farieb akú chcete mať v noci, prípadne aj cez deň a nastaviť vašu polohu. F.lux tak automaticky bude meniť teplotu farieb, podľa toho kedy zapadá slnko. Záleží však aj na tom, na čo počítač využívate. Ak pracujete s grafikou, upravujete fotky a podobne, tak používať tento program počas toho nebudete veľmi vhodné, ale program ponúka jednoduchú možnosť dočasne ho vypnúť, teda nastaviť farby na štandardné hodnoty. Ak v noci píšete nejaký dokument, prípadne čítate, alebo prezeráte web, určite odporúčam vyskúšať f.lux. Program je zadarmo.

Ako na to:

Nainštalujte si f.lux a po spustení si nastavte požadovanú teplotu farieb počas dňa, teda Daytime a počas noci At night. Odporúčam nastaviť v noci hodnotu približne na 4200k, alebo si nastavte tak ako bude vyhovovať vám. Ďalej si nastavte vašu polohu, stačí pri Set your location kliknúť na change a program automaticky rozpozná kde sa nachádzate. Potom  už len vyberte či chcete rýchly prechod farieb, alebo pomalý, teda 60 minút. Pri rýchlom prechode sa vám najprv niektoré farby budú zdať iné, napríklad biela bude skôr žlto-oranžová, ale po chvíli si ten rozdiel už ani neuvedomíte.

Ak chcete program dočasne vypnúť, stačí kliknúť pravým tlačidlom na ikonku programu a vybrať z možností, ako vypnúť na hodinu, zapnúť filmový mód, alebo vypnúť do východu slnka a podobne.

Existuje aj aplikácia F.lux pre Android, ale aby vám fungovala musíte mať root. Avšak výrobcovia niektorých mobilov už implementujú podobnú funkciu priamo do svojich nadstavieb systému.

 

Download f.lux, domovská stránka

Post Tags - , ,