Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako zakázať kopírovanie textu z Word, alebo PDF dokumentu

Ako zakázať kopírovanie textu z Word, alebo PDF dokumentu.


Ak potrebujete niekam nahrať váš dokument a nechcete aby niekto z neho mohol kopírovať váš text, dá sa to jednoducho zakázať. Aj keď tomu úplne nezabránite, stále sa to dá obísť, ale minimálne to sťažíte a možno veľa bežných užívateľov aj odradíte od kopírovania vášho textu.

 

Ako zakázať kopírovanie textu z Word dokumentu

Vo Worde kliknite na záložku Review, Editing restrictions, zaškrtnite druhú možnosť a vyberte Filling in forms. V treťom kroku kliknite na Yes, Start Enforcing Protection a zadajte heslo, ktorým sa budete môcť dostať k editovaniu. Súbor sa automaticky uzamkne pred editovaním. Editovať ho znova môžete po zadaní nastaveného hesla.

Ak chcete takýto súbor odblokovať, kliknite na View, Edit Document, Review, Restrict Editing a Stop Protection. Vyzve vás na zadanie vášho hesla a po zadaní môžete znova dokument editovať.

 

Ako zakázať kopírovanie textu z PDF dokumentu

Podobne ako Word dokument, môžete zaheslovať, alebo zakázať kopírovanie textu, prípadne aj tlačenie PDF dokumentu. Na to ale väčšinou potrebujete nejaký pokročilejší PDF editor, napr. Adobe Acrobat DC. Existuje ale veľa online služieb, ktoré vám s tým pomôžu a je to aj jednoduchšie.

Otvorte si napr. stránku pdfprotect.net a vyberte nejaký PDF súbor. Zobrazte si Advanced options a tam si vyberte z možností, čo chcete zakázať. Ak chcete zakázať iba kopírovanie a napr. tlač, zaškrtnite iba Require a password to change permissions, zadajte nejaké heslo a ostatné možnosti dajte None  a odškrtnite Allow copying text, images and other content. Po kliknutí na Protect sa vám stiahne PDF súbor aj so zvolenými nastaveniami.

Podobných stránok je viac, líšia sa hlavne tým, aký veľký súbor môžete nahrať, koľko súborov môžete nahrať za hodinu a podobne. Z ďalších môžete vyskúšať napr.:

www.pdf2go.com/protect-pdf

smallpdf.com/protect-pdf

Takéto zamknutie dokumentov sa dá niekedy obísť napríklad prekonvertovaním do iného formátu, prípadne sa dá použiť OCR program. Dávnejšie som už aj tu dával návod, ako zrušiť zabezpečenie Word dokumentu a povoliť úpravu. Aj keď takúto ochranu nieje ťažké obísť, viacerých užívateľov to možno odradí od kopírovania vašich textov.

Post Tags - , ,