Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako surfovať bezpečne, alebo spúšťať neznáme aplikácie cez Sandboxie

Ako spúšťať bezpečne nedôveryhodné programy, mailové prílohy, alebo chrániť vaše súkromie pri surfovaní na internete, aj pred keylogermi.

Aplikácie spustené v sandboxe bežia v izolovanom priestore a nemôžu vykonávať zmeny, ktoré by mohli poškodiť počítač, takže ho môžete využiť na testovanie nových programov, prípadne nejakých aplikácii z nedôveryhodného zdroja. Programy spustené pomocou sandboxu môžu čítať údaje z vášho disku, ale nemôžu naň zapisovať,  ale len do adresára sandboxu.

Po nainštalovaní vám pribudne tray ikonka a na ploche ikonka sandbox webrowser. Po spustení sa vám spustí váš predvolený prehliadač, ale všetky zmeny ktoré v ňom urobíte sa ukladajú do adresára sandboxu, takže ak prehliadač spustíte normálne, tak tieto zmeny (históriu…) nezistíte. Cez takto spustený prehliadač máte aj takmer dokonalú ochranu proti spyware. Zmeny uložené v sandboxe si potom môžete niekam uložiť, alebo kedykoľvek jednoducho vymazať.

Tak isto môžete ktorýkoľvek program spustiť cez sandbox, stačí kliknúť pravým tlačítkom na ikonku programu a vybrať možnosť spustiť cez sandbox. To že program beží cez sandbox zistíte tak, že sa vám v hlavičke okna ukáže znak #.

Všetky zmeny ktoré potom vykonáte sa uložia do adresára sandboxu, na c:\sandbox\nazov uzivatela\defaultbox…. Dokonca aj keď máte spustený prehliadač cez sandbox, tak ani keyloger nezaznamenáva vaše klávesy. Alebo lepšie povedané zaznamenáva, ale log vám uloží do adresára sandboxu. Myslím že celkom dobre sa to dá použiť na odhalenie keylogera, alebo aj ako ochrana proti keylogerom (skúšal som to s family keyloggerom, ale určite to funguje aj s inými.  Program Sandboxie je aj v češtine a je freeware.

Download

Post Tags - ,