Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako sťahovať Facebook albumy a profilové fotografie

Sťahujte albumy a profilové fotografie bez nutnosti inštalácie dodatočného softvéru, doplnkov, či povolenia Facebook aplikácií.

Sťahovanie Facebook albumov, či profilových fotografií je pomerne častá požiadavka. Nakoniec nikde nie je garantované, že vaši priatelia, či obľúbená FB skupina časom niektoré fotky, či dokonca celé albumy nezmažú. Jednou z prácnych možností je sťahovať fotky manuálne jednu po druhej. Toto však zaberie veľmi veľa času, čo je nepríjemné najmä pri veľkých albumov. Druhou, oveľa lepšou, možnosťou je využitie programov, či rozšírení prehliadača, ktoré takéto sťahovanie umožňujú. Týchto existuje viacero, nie všetky z nich v dnešnej dobe ešte fungujú. V tomto tutoriáli si ukážeme sťahovanie týchto fotografií len za použitia webovej služby OWIDIG Tools Facebook album photo downloader bez nutnosti inštalácie čohokoľvek. Aj keď sťahovanie pomocou tejto služby nie je z používateľského hľadiska úplne najjednoduchšie, ponúka viac možností ako obdobné sťahovače s nutnosťou inštalácie. Nasledujúci postup funguje v prehliadačoch Opera, Microsoft Internet Explorer a Google Chrome.

 

Ako na to:

Otvorte požadovaný album (v štandardnom móde s náhľadmi fotografií, ako je znázornené na obrázku dole), alebo prehľad s profilovými fotografiami. Dbajte nato, aby boli načítané a zobrazené všetky fotografie, ktoré chcete sťahovať.

Do riadku adresy prehliadača zadajte tento text:

javascript:''+window.document.body.parentNode.innerHTML+''

Ak budete tento text kopírovať a následne vkladať do riadka adresy, dajte pozor nato, či sa neskopírovalo len ”+window.document.body.parentNode.innerHTML+” bez úvodného javascript:. Niektoré prehliadače totiž tento text nevložia, v tomto prípade ho musíte dopísať manuálne.

Po úspešnom zadaní stlačte Enter a vygeneruje sa zdrojový text. Označte všetok tento text a skopírujte ho.

Pre lepšiu ilustráciu ešte uvedieme konkrétny príklad. Prvý obrázok znázorňuje zvolený album, druhý obrázok k nemu vygenerovaný text. Zaujímavosťou tohto príkladu je skutočnosť, že pri sťahovaní albumov, ktoré sú verejné (ako je prípad tohto albumu), nie je dokonca ani nutné byť prihlásený. (album z príkladu je dostupný tu: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.145800092200557.30468.137227276391172&type=3)

Prejdite na adresu owidig tools v jednej zo záložiek (okien) prehliadača.
Text, ktorý ste skopírovali, vložte do textového poľa s návestím PASTE HERE a stlačte tlačidlo Get Photos.

Môžete zaškrtnúť možnosť Don’t ignore errors pre prípad, že by sa pri sťahovaní niektorého z obrázkov vyskytla chyba a chceli by ste byť nato upozornený a pokúsiť sa daný obrázok stiahnuť opäť, alebo ho vynechať. Po stlačení Get photos budú požadované fotografie vyextrahované a pribudnú 3 tlačidlá.

Stlačením Show small images sa v novom okne, alebo novej záložke prehliadača zobrazia pod sebou všetky vyextrahované náhľady fotografií, ktoré možno uložiť cez funkciu prehliadača Save As (Ulož ako, …) a jeho voľbu umožňujúcu uložiť webovú stránku spolu s obrázkami. Táto funkcia je dostupá v hlavnom menu prehliadača, prípadne cez klávesovú skratku CTRL + S.
Obdobne stlačením Show large images sa takto zobrazia v novom okne (záložke) fotografie v plnej veľkosti.

Voľbou Advanced download options (applet) sprístupníme pokročilé funkcie naviazané na Java applet. Spustenie tohto appletu je nutné vopred povoliť, keďže potrebuje získať práva pre zápis na disk. Po stlačení voľby pribudnú textové polia a tlačidlá znázornené na nasledujúcom obrázku:

Pomocou Choose directory…, prípadne priamym zadaním cesty je možné nastaviť priečinok, kam sa majú fotografie ukladať. Pomocou textových polí Small image filename prefix, resp. Large image filename prefix môžeme zadať predponu ukladaných náhľadov fotografií, resp. fotografií v plnej veľkosti. V prípade ich zadania sa nebudú fotografie ukladané za pomoci appletu ukladať pod svojimi pôvodnými názvami (ktoré sú v prípade Facebook fotografií pomerne nepekné), ale so zadaným názvom + poradovým číslom fotografie. Voľbami Download small images, resp. Download large images spustíme samotné sťahovanie do zvoleného priečinka, pričom počas sťahovania budeme informovaní o progrese.

Poslednou možnosťou v rámci pokročilých nastavení (nezávislou na applete) je vytvorenie ZIP archívu z fotografií pomocou Create ZIP from small images, resp. Create ZIP from large images. Podporovaná je aj kompresia zaškrtnutím voľby Compress ZIP file. Textové polia pre zadávanie prípon fotografií sa uplatnia aj pre obrázky v rámci ZIP archívu. Vytvorenie ZIP archívu funguje najspoľahlivejšie v Opere (v prípade tohto prehliadača sa pri ukladaní zobrazuje nesprávna veľkosť archívu (veľké množstvá GB), ale archív sa uloží normálne so svojou reálnou veľkosťou), v prehliadači Microsoft Internet Explorer nefunguje vôbec, v prehliadači Google Chrome (v prípade tohto prehliadača sa archív ukladá bez prípony, je nutné ju manuálne dopísať po stiahnutí) len pre menšie albumy.

Na záver uvedieme tip ako posielať priateľom fotografie z albumov (či už Vašich, alebo cudzích). Vygenerovaný text získaný zadaním

javascript:''+window.document.body.parentNode.innerHTML+''

jednoducho uložte do textového súboru a pošlite im tento súbor spolu s odkazom na nástroj OWIDIG Tools Facebook album photo downloader a skopírovaním tohto textu si oni budú môcť fotografie sami stiahnuť. Výhodou je, že namiesto niekoľkých megabajtov, ktoré by ste museli posielať, ak by ste im posielali stiahnutý album, im pošlete len textový súbor s veľkosťou pár kilobajtov.

Za návod vďaka užívateľovi moyo

Post Tags - , ,