Mám otázku, tip na článok, alebo blog4all@blog4all.sk

blog4all.sk

blog4all.sk – PC tipy a triky, software rady, návody

Ako nainštalovať staršiu verziu Windowsu na novšiu – dualboot

Návod ako mať nainštalované naraz 2 systémy a možnosť si vybrať ktorý sa má spustiť.

Správne by ste mali na staršiu verziu nainštalovať novší systém. Vtedy by vám bez problémov malo samo vytvoriť dualboot, čiže si pri štarte môžete vybrať ktorý systém chcete spustiť. Lenže nedávno sa ma niekto pýtal či to je možné aj naopak, tak som sa rozhodol to vyskúšať. Veľa ľudí si kúpi notebook s predinštalovaným systémom napr. s Vistou a chce prejsť na XP. Nie je to problém, pokiaľ Vistu preinštalujete a dáte len XP, ale v prípade že chcete nechať obidva systémy, tu je návod ako na to:

Na notebook so systémom Windows 7 som inštaloval XP.

Najprv si vo Windowse vytvorte novú partíciu, kam nainštalujete XP. Nikdy neinštalujte na jednu partíciu viac systémov.

Takže ak nemáte disk rozdelený, tak si rozdeľte. Len tak v skratke ako na to: pravým tlačítkom na tento počítač, spravovať, správa diskov, pravé tlačítko na zväzok ktorý chcete zmenšiť a potom už len vytvoriť z voľného miesta nový zväzok.

Na tento novovytvorený zväzok teraz nainštalujte XP. Inštalujte normálne, ako keby tam iný systém nebol, akurát zmeňte na začiatku inštalácie miesto kam sa má systém nainštalovať. Nie na C: ale na zväzok ktorý ste vytvorili. Nebudem tu rozpisovať podrobne ako sa inštaluje Windows, ak ste ho ešte nikdy neinštalovali, tak sa do toho sami nepúšťajte.

Windows sa vám bez problémov nainštaluje, po reštarte nabehne XP, ale do Win7 sa nedostanete, lebo novšie systémy Windows používajú novší zavádzač a inštaláciou XP ste prepísali zavádzacie súbory. Ale aj tento problém sa dá jednoducho vyriešiť pomocou programu EasyBCD.

Takže vo Windowse XP nainštalujte a spusťte EasyBCD. EasyBCD vám nájde že máte nainštalovaný Windows 7, ale aby vám fungoval, musíte naspäť obnoviť bootloader, ktorý inštalácia XP prepísala. Ale ešte predtým si pridajte Windows XP, keďže program vám ho sám nenájde.

Takže kliknite na Add/Remove Entries, zvoľte typ Windows NT/2k/XP2k3, k menu si dopíšte XP, alebo čo chcete.

Potom musíte znovu obnoviť Win7 bootloader, takže kliknite na Manage Bootloader, nechajte zaškrtnuté Reinstall the Vista Bootloader a kliknite na Write MBR.

Teraz môžete počítač reštartovať a pri spustení sa vám ukáže ponuka, ktorý Windows chcete spustiť.

Pozn.:
Keď pridávate Windows XP, tak vraj by ste mali vybrať disk na ktorom je nainštalovaný Windows XP, lenže v ponuke sa to niekedy nedá meniť, takže nechajte C: a potom to môžete zmeniť v Change settings. Lenže keď zmeníte na iný disk ako na C:, tak pri spúšťaní WinXP vám vyhodí NTLDR error. To sa dá vyriešiť tak, že vojdete do druhého Windowsu a prekopírujete súbory boot.ini, NTLDR a ntdetect.com z disku C: na disk kde máte WinXP. Ale ja som to nechal teraz nastavené na C: a všetko funguje bez problémov.

Download

Post Tags -